Porażki Piasta i Górnika - wyniki 27. kolejki Lotto Ekstraklasy

W meczach 27. kolejki Lotto Ekstraklasy Górnik Zabrze przegrał na własnym stadionie z Cracovią, a Piast  Gliwice poległ w Gdańsku w meczu na szczycie z liderem.

W Zabrzu, już na początku spotkania Górnik mógł objąć prowadzenie. Świetnego podania Szymona Żurkowskiego nie wykorzystał Jesus Jimenez. Hiszpan oddał strzał obok bramki. Niewykorzystana sytuacja Górników szybko się zemściła, bo już w 19. minucie bramkę zdobyła Cracovia. Piłkę zgraną od Filipa Piszczka wykorzystał Airam Cabrera. Jeszcze w pierwszej połowie "Trójkolorowi" powinni byli wyrównać, ale dwie znakomite okazje zmarnował Igor Angulo.

Druga połowa do najciekawszych nie należała. Wprawdzie arbiter Wojciech Myć podyktował dwukrotnie karnego dla gospodarzy, jednak po weryfikacji VAR zmienił swoje decyzję. Podopieczni Marcina Brosza w piątkowy wieczór, mimo lepszej gry nie potrafili przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść. Po 90. minutach spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem gości. Górnik z dorobkiem 27 punktów zajmuje dopiero 12. miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy. 14-krotni mistrzowie Polski wciąż nie mogą być pewni utrzymania w elicie.

Górnik Zabrze - Cracovia Kraków 0:1 (0:1)
0:1 - Airam Cabrera, 19, min.
Górnik: Chudy - Orn Arnarson, Wiśniewski, Suarez (46' Bochniewicz),  Sekulić - Matuszek (74' Wolsztyński) - Mystakidis (63' Baidoo), Gwilia, Żurkowski, Jimenez - Angulo.
Cracovia:  Pesković - Ferraresso,  Helik, Dytiatjew, Siplak - Hernandez (74' Dąbrowski), Dimun, Gol, Hanca - Cabrera (90' Strózik), Piszczek (63' Rapa).

Natomiast Piast Gliwice przegrał 0:2 z Lechią Gdańsk w hicie 27. serii gier Lotto Ekstraklasy. Tym samym zakończyła się świetna seria pięciu zwycięstw z rzędu drużyny Waldemara Fornalika.

Już na początku meczu Piast mógł szybko objąć prowadzenie. Świetnego podania Martina Konczowskiego nie wykorzystał jednak Piotr Parzyszek. W szóstej minucie wynik spotkania strzałem spoza pola karnego otworzył Błażej Augustyn. Kilkanaście minut później prowadzenie gospodarzy podwyższył Michał Nalepa.

W drugiej połowie gliwiczanie przeważali. Jednakże w bramce Lechii świetnie spisywał się Dusan Kuciak. Słowacki bramkarz fenomenalnie interweniował po kilku strzałach m.in. Piotra Parzyszka. Gdańszczanie w końcówce spotkania mieli świetną okazję do zdobycia trzeciej bramki. Strzał Artura Sobiecha obronił wówczas Frantisek Plach. Ostatecznie „Niebiesko-Czerwoni” przegrali z liderem z Gdańska 0:2.

Podopieczni Fornalika mimo porażki wciąż zajmują trzecie miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy. Co ciekawe, piątkowy mecz z Lechią był setnym występem w tych rozgrywkach Urosa Koruna. Środkowy obrońca dołączył do Piasta w 2015 roku.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:0 (2:0)
1:0 - Błażej Augustyn, 6 min.
2:0 - Michał Nalepa, 33 min.
Lechia: Kuciak - Nunes, Nalepa, Augustyn, Mladenović - Łukasik - Makowski, Kubicki - Mak (59' Sobiech), Haraslin (67' Fila) - Paixao (90+2' Arak).
Piast: Plach - Pietrowski (71' Mak), Czerwiński, Korun, Kirkeskov - Dziczek, Hateley - Konczkowski, Jodłowiec (82' Badia), Felix - Parzyszek (74' Papadopulos).

Wisła Płock - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
0:1 - Filip Starzyński 84 min.

1.  Lechia Gdańsk 27 56 16 8 3 42-21