GieKSa pokonała mistrza. Piast wrócił na zwycięską ścieżkę - wyniki 6. kolejki PKO BP Ekstraklasy

Sporą sensację sprawili piłkarze GKS-u Katowice, którzy pokonali broniącą mistrzowskiego tytułu Jagiellonię. Piast Gliwice pokonał Zagłębie Lubin po goli Damiana Kądziora i tym samym wrócił na zwycięską ścieżkę przerwaną porażką w Mielcu. Górnik Zabrze stoczył zacięty bój z Cracovią. Goście kończyli ten mecz w dziewiątkę.

Mecz z drużyną z Białegostoku rozpoczął się dla katowiczan wręcz idealnie. Już w 2. minucie gry Bartosz Nowak wywalczył piłkę w polu karnym rywala. Zawodnik z Katowic zauważył, że dobrze ustawiony jest Adrian Błąd, a ten płaskim strzałem w długi róg pokonał Sławomira Abramowicza. W 18. minucie było 1:1. Rui Nene wypuścił na prawym skrzydle Jesusa Imaza, a po jego centrze uderzył Jarosław Kubicki. Dawid Kudła odbił futbolówkę ale był bezradny przy dobitce Afimico Pululu.

W 73. minucie zza pola karnego uderzał Borja Galan, futbolówka odbiła się jeszcze od Mateusza Kowalczyka, co kompletnie zmyliło golkipera przyjezdnych i GKS objął jak najbardziej zasłużone prowadzenie. Tuż przed końcem meczu nieporadność gości wykorzystał Oskar Repka, pieczętując triumf katowiczan

GKS Katowice - Jagiellonia Białystok 3:1 (1:1)
1:0 - Bład, 2 min.
1:1 - Pululu, 18 min.
2:1 - Kowalczyk, 72 min.
3:1 - Repka, 90 min.
GKS Katowice: Kudła - Kuusk, Jędrych, Klemenz - Czerwiński (22. Wasielewski), Kowalczyk (81. Milewski), Repka, Nowak (46. Galan), Rogala (81. Marzec) - Błąd (88. Arak), Zrelak.

Mecz pod Wawelem był bardzo emocjonujący. W 20. minucie gry zabrzanie wyszli na prowadzenie w meczu po golu Damiana Rasaka. Dobre rozegranie rzutu rożnego i pomocnik Górnika umieścił piłkę w siatce. Parę minut później był już remis. Benjamin Kallman poradził sobie na boku boiska z Dominikiem Szalą i zagrał piłkę w pole karne. Tam na uderzenie zdecydował się Filip Rózga i umieścił piłkę w siatce. Otarła się ona jeszcze o plecy Rafała Janickiego, który zmylił interweniującego Michała Szromnika. W 33. minucie świetnie piłkę do Taofeeka Ismaheela zagrał Erik Janża. Lotu piłki nie przeciął i skiksował Arttu Hoskonen, a w doskonałej sytuacji Nigeryjczyk nie pomylił się i wyprowadził Górnika na prowadzenie.

Przełomowym momentem meczu była sytuacja z 57. minuty. Wówczas czerwoną kartką ukarany został Janicki i zespół trenera Jana Urbana musiał grać w osłabieniu. Cracovia rzuciła się do odrabiania strat. Udało się jej to w 74. minucie gry kiedy to Ajdin Hasic ograł Kryspina Szcześniaka i umieścił piłkę w okienku bramki gości. Po chwili padł kolejny gol dla gospodarzy. Najwyżej w polu karnym po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wyskoczył Virgil Ghita i po rykoszecie umieścił piłkę w siatce. Gol został jednak zaliczony jako trafienie samobójcze Manu Sancheza. W końcówce meczu Szcześniak opuścił mecz po bezpośredniej czerwonej kartce otrzymanej za faul na Rózdze.

Cracovia - Górnik Zabrze 3:2 (1:2)
0:1 - Rasak, 20 min.
1:1 - Rózga, 26 min.
1:2 - Ismaheel, 33 min.
2:2 - Hasić, 73 min.
3:2 - Sanchez, 78 min. (samobójczy)
Górnik: Szromnik – Sanchez, Szala, Janicki, Janża, Ismaheel (59. Wojtuszek), Rasak, Hellebrand (66. Olkowski), Lukoszek (66. Kozuki), Zahović (59. Szcześniak), Buksa (66. Josema).

Lepsi i groźniejsi w pierwszej połowie meczu Piasta z Zagłębiem byli goście. W 18. minucie Frantisek Plach w ekwilibrystyczny sposób obronił strzał głową Mateusza Wdowiaka, później minimalnie ponad poprzeczką posłał piłką z bliska również głową Vaclav Sejk. Gliwiczanie mieli problemy ze skończeniem swoich akcji aż do 45. minuty. Wtedy na uderzenie z okolic narożnika pola karnego zdecydował się Damian Kądzior, trafił w „okienko” i piłkarze Piasta schodzili na przerwę z prowadzeniem, na które się wcale nie zanosiło.

Druga połowa była zdecydowanie ciekawsza, ale nie przyniosła zmiany wyniku. Gliwiczanie wytrzymali napór rywali, a po końcowym gwizdku gliwiccy kibice zaśpiewali "100 lat" trenerowi Aleksandarowi Vukovicowi, który w niedzielę (25 lipca) obchodzi 45. urodziny.

Piast Gliwice - Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
1:0 - Kądzior, 45 min.
Piast: Plach - Pyrka, Huk, Czerwiński, Drapiński (29. Mokwa) - Dziczek, Tomasiewicz - Kądzior, Chrapek (69. Kostadinov), Ameyaw - Rosołek (72. Szczepański).