Górnik Zabrze pokonał Jagiellonię i gra dalej w Pucharze Polski

Górnik Zabrze po bardzo dobrym meczu pokonał Jagiellonię Białystok 3:1 i tym samym wywalczył awans do 1/16 Pucharu Polski. Był to pierwszy mecz zabrzan w sezonie 2020/2021.

Po nietypowym okresie przygotowawczym Górnik oficjalnie rozpoczął sezon 2020/21. Krótka przerwa między rozgrywkami spowodowała, że drużyny nie miały czasu na rozegranie sparingów. Zabrzanie zaczęli więc rozgrywki automatycznie od spotkania o stawkę. Jako rywala w meczu 1/32 Pucharu Polski los przydzielił Górnikowi mocnego przeciwnika – Jagiellonię Białystok. Niewątpliwie to spotkanie zapowiadało się jako hitowe starcie tej rundy rozgrywek. Kibice oczekujący ciekawego widowiska na pewno się nie zawiedli.

Trener Marcin Brosz wybierając skład zdecydował się na testowane już w poprzednim sezonie ustawienie z trójką środkowych obrońców. Tym razem obok duetu Paweł Bochniewicz - Przemysław Wiśniewski wystąpił Adrian Gryszkiewicz. Szkoleniowiec 14-krotnych mistrzów Polski postawił również na debiutantów – Bartosza Nowaka i Alexa Sobczyka.

W 15. minucie Górnik wyszedł na prowadzenie. Po świetnym podaniu Nowak wyszedł na czystą pozycję i podcinką pokonał Xaviera Dziekońskiego, strzelając gola już w debiucie w nowej drużynie. Osiemnaście minut później goście doprowadzili do wyrównania: Taras Romańczuk zagrał bardzo dobre prostopadłe podanie, tym razem do Jakova Puljicia, który precyzyjnym strzałem przy słupku wyrównał wynik meczu.

W drugiej połowie gole strzelali już tylko gospodarze. W 61. minucie Alasana Manneh zagrał długie podanie za plecy obrońców, piłkę odebrał Jesus Jimenez i precyzyjnym strzałem pokonał Dziekońskiego. Sędziowie VAR mieli wątpliwości co do tego, czy bramka została zdobyta poprawnie, jednak po chwili wykluczyli spalonego i uznali bramkę. Piłkarze z Zabrza od razu poszli za ciosem. Już w 66. minucie Nowak zacentrował z rzutu rożnego, a Bochniewicz uderzył głową z bliskiej odległości i ustalił wynik meczu.

Górnik Zabrze – Jagiellonia Białystok 3:1 (1:1)
1:0 – Nowak, 15 min.
1:1 – Puljić, 33 min.
2:1 – Jimenez, 61 min.
3:1 – Bochniewicz, 66 min.
Górnik: Chudy – Wiśniewski, Bochniewicz, Gryszkiewicz – Pawłowski (57. Ściślak), Prochazka, Manneh (83. Bainović), Nowak (90. Hajda), Janża – Sobczyk (57. Krawczyk), Jimenez.
Jagiellonia: Dziekoński – Olszewski, Arsenić (70. Augustyn), Tiru, Wdowik – Romanczuk, Pospisil (86. Mystkowski) - Imaz, Prikryl (70. Camara), Makuszewski (70. Wyjadłowski) – Puljić (76. Bortniczuk).