Jastrzębski Węgiel dostał szansę gry w kolejnej edycji siatkarskiej Ligi Mistrzów

FOTO: jastrzebskiwegiel.pl FOTO: jastrzebskiwegiel.pl

Europejska Konfederacja Siatkówki (CEV) rozszerzyła listę potencjalnych uczestników Ligi Mistrzów w edycji CEV Champions League Volley 2021. To otwiera furtkę dla drużyny Jastrzębskiego Węgla do udziału w tych elitarnych rozgrywkach na Starym Kontynencie.

Przypomnijmy, że w sezonie 2019/2020 Pomarańczowi notowali znakomite wyniki w Lidze Mistrzów. W fazie grupowej dwa razy pokonali sześciokrotnego triumfatora tych rozgrywek Zenit Kazań i z pierwszego miejsca w swojej grupie awansowali do ćwierćfinału. W nim los skojarzył ich z włoskim klubem Trentino Volley, ale dwumecz ten nie odbył się z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. 23 kwietnia tego roku w związku z pandemią COVID-19 Europejska Konfederacja Siatkówki CEV ostatecznie podjęła decyzję o zakończeniu sezonu w rozgrywkach klubowych pod jej auspicjami w edycji 2019/2020. Tym samym wszystkie rozegrane mecze zostały anulowane, a zwycięzcy poszczególnych kategorii pucharów (Liga Mistrzów, Puchar CEV, Puchar Challenge) w minionej edycji nie zostali wyłonieni.

Zanim jednak europejska centrala siatkarska podjęła decyzję o anulowaniu sezonu 2019/2020 Jastrzębski Węgiel 5 kwietnia wystąpił do CEV z wnioskiem, aby w przypadku braku możliwości dokończenia tamtej edycji rozgrywek Ligi Mistrzów, do kolejnej jej edycji w sezonie 2020/2021 włączony został zarówno zespół Jastrzębskiego Węgla, jak i inne zespoły, które w tej edycji pozostały jeszcze w grze, a z przyczyn od nich niezależnych nie miały możliwości dokończenia tych rozgrywek.

W środę (8 lipca) zarząd CEV wydał komunikat w sprawie kolejnej edycji europejskich pucharów. Zgodnie z nim:
1/ federacje krajowe zgłaszają do rozgrywek Ligi Mistrzów drużyny zgodnie z obowiązującą listą rankingową. Polsce zgodnie z tym podziałem przyznano trzy miejsca.
2/ w drodze wyjątku federacje krajowe mogą zgłosić jeden dodatkowy zespół męski oraz żeński do tych rozgrywek, pod warunkiem że brał on udział w dwóch z trzech ostatnich edycji Ligi Mistrzów i zajął co najmniej piąte miejsce w krajowych rozgrywkach w sezonie 2019/2020. Drużyna ta rozpocznie udział w Lidze Mistrzów od kwalifikacji. Do fazy grupowej awansują dwie najlepsze drużyny z kwalifikacji. Faza grupowa liczyć będzie w sumie 20 zespołów.

Na razie nie wiadomo, ile zespołów wystąpi w kwalifikacjach i od której rundy kwalifikacji swój udział miałby rozpocząć zespół Jastrzębskiego Węgla. Kluby mają czas na zarejestrowanie się w tych rozgrywkach do 1 sierpnia 2020 r. Jako że Jastrzębski Węgiel spełnia oba kryteria wymienione w punkcie drugim, zarząd Klubu potwierdził wolę uczestnictwa w Lidze Mistrzów i w regulaminowym terminie złoży oficjalne zgłoszenie do tych rozgrywek.

- Informacja, która napłynęła z CEV to bardzo dobra wiadomość. O to staraliśmy się i walczyliśmy przez kilka miesięcy. Uważam, że jest to sprawiedliwa decyzja i to się Jastrzębskiemu Węglowi zwyczajnie należy. Zrobimy wszystko, by dokończyć to, co rozpoczęliśmy w ubiegłym sezonie, czyli tę drogę na szczyt. Mamy wprawdzie teraz już inny, przebudowany zespół, ale jestem przekonany, że nasza obecna drużyna z nowym szkoleniowcem jest na tyle ambitna i waleczna, że podejmie to wyzwanie. Wierzę w to, że z taką samą lub jeszcze lepszą skutecznością zagramy kolejne mecze w Lidze Mistrzów – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

- Jest to w pewnym sensie nagroda dla nas za przedwcześnie zakończony ubiegły sezon. Mieliśmy naprawdę świetny rok w Lidze Mistrzów. To wspaniale, że będziemy mogli powrócić do tych rozgrywek i jeszcze raz pokazać w nich, na co nas stać – dodaje Luke Reynolds, trener Jastrzębskiego Węgla.

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami