Pierwszy półfinał dla Jastrzębskiego Węgla. Pomarańczowi wygrali po tie-breaku

Ogromnych emocji dostarczył pierwszy półfinałowy mecz play-off PlusLigi pomiędzy Jastrzębskim Węglem a Vervą Warszawa. Pomarańczowi zrobili pierwszy krok do finału, ale potrzebowali pięciu setów, by pokonać drużynę ze stolicy.

Spotkanie drugiej i szóstej drużyny po fazie zasadniczej zaczęło się od wyrównanej walki. Wprawdzie na początku partii prowadziła ekipa z Warszawy 8:6, jednak w kolejnych akcjach lepsi byli gospodarze i to oni mieli jedno, dwa oczka przewagi nad rywalami. As serwisowy Łukasza Wiśniewskiego powiększył dystans między zespołami 20:17. W końcówce przyjezdni zagrali nerwowo, nie wykorzystali kilku kontr i to gospodarze cieszyli się ze zwycięstwa.

W drugiej odsłonie zawodnicy Vervy poprawili zagrywkę, lepiej radzili sobie w ataku i szybko uzyskali pięć punktów przewagi (8:3). Od tego momentu grali spokojnie, cały czas kontrolując sytuację na boisku. Doskonale czytali grę jastrzębian, co przełożyło się na sześć bloków punktowych w tej partii. Andrea Gardini próbował ratować wynik, wprowadził na boisko Yacine Louatiego, jednak niewiele to pomogło. Gdy 19. punkt zdobyli jastrzębianie, w polu zagrywki stanął Jakub Bucki i jego zespół odrobił straty (22:23). Nie zdołał jednak odwrócić losów seta, który zakończył się atakiem Jana Króla.

W decydującym secie obie drużyny postawiły na mocną zagrywkę, co nie zawsze się opłacało, bowiem traciły punkty i wynik często oscylował w granicach remisu. Przy zmianie stron o jeden punkt lepsi byli gospodarze 8:7 i tę przewagę powiększyli do trzech oczek 11:8. Nie pomogły czasy, o które poprosił Andrea Anastasi, bowiem jego zespół miał problemy z przyjęciem zagrywki przeciwnika i nie potrafił nawiązać walki.

Jastrzębski Węgiel - Verva Warszawa 3:2 (25:20, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12)
Jastrzębski Węgiel: Kampa, Fornal, Gladyr, Al Hachdadi, Szymura, Wiśniewski, Popiwczak (libero) - Louati, Bucki, Kosok.
Verva: Trynidad, Kwolek, Nowakowski, Król, Grobelny, Wrona, Wojtaszek (libero) - Superlak, Kozłowski, Szalpuk.