Jastrzębski Węgiel nie obronił tytułu. ZAKSA nowym mistrzem

W czwartym meczu finałowym PlusLigi zespół Jastrzębskiego Węgla przegrał z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Mecz ten zakończył finałową rywalizację. Tytuł mistrzowski powędrował do ekipy z Opolszczyzny. Pomarańczowi tym razem zostali wicemistrzami kraju.

Podbudowani zwycięstwem w trzecim meczu finałowym jastrzębianie liczyli, że przed własną publicznością doprowadzą w rywalizacji o mistrzostwo Polski do remisu. Tymczasem spotkał ich srogi zawód. Wprawdzie gospodarze niesieni dopingiem blisko trzech tysięcy kibiców zaczęli ze sporym animuszem to z czasem inicjatywę zaczęła przejmować drużyna ZAKSY. Przy stanie 10:9 dla Pomarańczowych w polu zagrywki pojawił się David Smith i gdy Amreykanin w końcu zepsuł swój serwis to kędzierzynianie prowadzili już 14:10. Pościg zespołu Jastrzębskiego Węgla nie przyniósł efektów.

Jeszcze gorzej broniący mistrzowskiego tytułu jastrzębianie zaprezentowali się w secie numer dwa. Słabo grali w przyjęciu, psuli zagrywki. Nic nie wniosły zmiany: Tomasz Fornala zastąpił Rafał Szymura, Jana Hadravę zmienił Stephan Boyer, a w miejsca Jurija Gladyra na boisku pojawił się Jakub Macyra. Wynik tej partii najlepiej odzwierciedla przebieg wydarzeń na boisku.

W trzecim secie Pomarańczowi poderwali się jeszcze do walki. Podobnie jak to było w poprzednim meczu w Kędzierzynie-Koźlu ciężar gry wziął na siebie Szymura, ale nie miał wsparcia w parterach z zespołu. Nieskuteczny byl Boyer (na siedem ataków skończy l trzy). ZAKSA grała skutecznie. Goście nie psuli zagrywek i świetnie bronili. W końcówce kluczowe okazały się świetne zagrywki Krzysztofa Rejno, który w wyjściowej szóstce zastąpił kontuzjowanego Norberta Hubera.

Jastrzębski Węgiel - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (23:25, 17:25, 21:25)
Jastrzębski Węgiel: Toniutti, Fornal, Wiśniewski, Hadrava, Clevenot, Gladyr, Popiwczak (libero) - Szymura, Tervaportti, Boyer, Macyra.
ZAKSA: Janusz, Śliwka, Smith, Kaczmarek, Semenuk, Rejno, Shoji (libero) - Żaliński,