Jastrzębski Węgiel nie poleci do Indii na klubowe mistrzostwa świata

Jastrzębski Węgiel nie poleci do Indii na klubowe mistrzostwa świata

Zarząd KS Jastrzębski Węgiel informuje, że pomimo otrzymania zaproszenia do udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata, nasza drużyna nie weźmie udziału w tych rozgrywkach.

 

W dniu 1 czerwca Jastrzębski Węgiel otrzymał z Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej FIVB oficjalne zaproszenie do wzięcia udziału w Klubowych Mistrzostwach Świata jako finalista CEV Ligi Mistrzów 2023. Tegoroczna edycja Klubowych Mistrzostw Świata ma się odbyć w dniach od 6 do 10 grudnia 2023 roku w Indiach (miasto gospodarza nie zostało podane). Nasz Klub nie weźmie jednak w udziału w tych rozgrywkach.

 

Na wstępie pragnę podziękować Światowej Federacji Siatkarskiej za zaproszenie nas do udziału w tych rozgrywkach. Jako Klub bardzo doceniamy ten fakt.

 

Jak wiadomo kalendarz rozgrywek siatkarskich na świecie jest niezwykle napięty. Z powodu kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, sezon ligowy w Polsce rozpocznie się dopiero 21 października, a zakończy stosunkowo szybko, bo 28 kwietnia. Intensywność grania będzie więc duża. Do tego dochodzą rozgrywki Ligi Mistrzów, w których Jastrzębski Węgiel jako mistrz kraju bierze udział. Mają one ruszyć 21 listopada, a ich finał zaplanowano na 5 maja.

 

Sam w sobie wyjazd do Indii to niełatwa wyprawa w sensie logistycznym, a co dopiero w przypadku zorganizowanej grupy, takiej jak drużyna siatkarska. Wysokie koszty całego przedsięwzięcia to jedno, a drugie to kwestie zdrowotne. Chociaż szczepienia przed chorobami zakaźnymi przed wyjazdem do Indii nie są wymagane przepisami prawa a jedynie zalecane, to trudno sobie wyobrazić, by z nich zrezygnować. Trzeba brać pod uwagę ewentualne skutki uboczne szczepionek oraz potencjalną niechęć do wakcynacji u niektórych członków ekipy. Nie mam obaw, że w Indiach coś złego miałoby się wydarzyć, ale jako prezes Klubu czuję się w obowiązku zminimalizować wszelkie ryzyko, w tym zdrowotne. Mając również na uwadze intensywność rozgrywek.

 

Druga i kluczowa sprawa to terminarz meczów. Okazuje się, że wyjazd do Indii w tym terminie wiązałby się z koniecznością przełożenia minimum dwóch spotkań w PlusLidze oraz jednego w Lidze Mistrzów. Nawet gdyby nasi rywale, Polska Liga Siatkówki i Europejska Konfederacja Siatkarska CEV wyrazili zgodę na przełożenie tych spotkań, to przy skróconym czasowo sezonie nie byłoby szans na znalezienie wolnych terminów na nadrobienie meczów. A dla nas priorytetem są rozgrywki krajowe, a następnie europejskie.

 

Po występie w finale Ligi Mistrzów pojawiła się przed naszym Klubem szansa na to, by powalczyć o kolejne trofeum. Kiedy było to możliwe, w 2011 roku w katarskiej Dausze, braliśmy udział w Klubowych Mistrzostwach Świata i wystąpiliśmy nawet w finale tych rozgrywek, ulegając ówczesnemu hegemonowi Itasowi Trentino. Naszym marzeniem byłoby poprawić ten wynik. Temat ten był poddany głębokiej, wewnętrznej analizie w Klubie, także ze sztabem szkoleniowym. Na jej podstawie podjęliśmy decyzję, iż do Indii nie polecimy, o czym w dniu 13 czerwca poinformowaliśmy Światową Federację Siatkarską FIVB.

 

Prezes Zarządu

KS Jastrzębski Węgiel S.A.

Adam Gorol

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami