Podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu Piasta Gliwice i Górnika Zabrze

Podsumowanie rundy jesiennej w wykonaniu Piasta Gliwice i Górnika Zabrze

Dziwna i nieprzewidywalna była runda jesienna dla kibiców śląskich drużyn. Przed sezonem Piast Gliwice był stawiany przez bukmacherów na trzeciej pozycji w kolejności do walki o mistrzostwo, natomiast podopiecznym Waldemara Fornalika obecnie bliżej do walki o utrzymanie. Górnik Zabrze za to pozytywnie zaskoczył swoich kibiców i znajduje się w czołówce tabeli.

Górnik Zabrze – udana runda

Dla piłkarzy i kibiców Górnika Zabrze runda jesienna była bez wątpienia udana. Drużyna osiągnęła w niej kilka bardzo dobrych rezultatów jak choćby przełamanie niekorzystnej passy meczów w Warszawie. Lekkim niedosytem mogą być dwa ostatnie spotkania, w których Zabrzanie nie wywalczyli nawet jednego punktu w starciach z Cracovią oraz Jagiellonią.

Po 14 rozegranych meczach Górnik ma na koncie 23 punkty, co na tym etapie sezonu stanowi sześć oczek straty do lidera z Warszawy. Walka o europejskie puchary na wiosnę będzie ciekawa, patrząc zwłaszcza na aktualny układ tabeli.

Górnik w rundzie jesiennej miał swoje momenty, gdzie na samym starcie rozgrywek mocno zaskoczył ligowych rywali. Zmiana taktyki na bazie sparingów z przeszłości dała pozytywny efekt na początku, jednak im dalej w las, tym trenerzy przeciwników coraz lepiej radzili sobie taktycznie z formacją, która zakłada udział trójki stoperów i dwóch wahadłowych.

Zabrzanie w rundzie jesiennej grali ofensywny, a także otwarty futbol, w którym jednak nie wystrzegali się błędów. Marcin Brosz bez wątpienia podczas zimowej przerwy postara się o kolejne niespodzianki w taktyce, aby jego drużyna ponownie stała się nieprzewidywalna dla ligowych rywali.

Jeśli gdzieś szukać aspektów, które w grze Górnika można poprawić, to bez wątpienia byłyby to starcia na swoim boisku. Zabrzanie mieli taki moment, w którym z pozycji lidera podchodzili do meczu z Wisłą Kraków. Bukmacherzy nie wyobrażali sobie innego scenariusza niż wygranej gospodarzy, tymczasem spotkanie zakończyło się remisem. Zadrą w sercu kibiców mogą być również przegrane derby z Piastem, które pozwoliły rywalowi zza miedzy na przebudzenie.

Nie tak miało być…

Tak jak wspomniałem na początku artykułu, Piast Gliwice był trzecią w kolejności drużyną do walki o mistrzostwo, na podstawie proponowanych kursów przez legalnych bukmacherów w ramach typów długoterminowych. Takie przewidywania były zasługą udanych występów w poprzednich sezonach, jednak z perspektywy czasu można już powiedzieć, że okazały się mocno przestrzelone. Nie tylko Piast, ale również typowany na drugiej pozycji Lech Poznań rozczarował analityków bukmacherów. Można powiedzieć, że zgodnie z oczekiwaniami zagrała tylko Legia Warszawa.

Podopieczni Waldemara Fornalika po raz kolejny przed sezonem przystąpili do eliminacji europejskich pucharów, które okazały się pocałunkiem śmierci. Piast w Europie wypadł słabo, a do tego odbiło się to na pozycji drużyny w lidze. Gliwiczanie mieli na starcie rozgrywek problemy ze zdobyciem choćby jednego gola. Przełamanie nastąpiło w starciu ze Stalą Mielec.

Nie ma co ukrywać, że runda jesienna była dla tego zespołu mocnym rozczarowaniem. Pozytywnie należy ocenić jedynie okres od 23 października do końca rozgrywek, ponieważ w tym czasie podopieczni Waldemara Fornalika nie zaznali smaku porażki. Łącznie rozegrali w tym czasie osiem spotkań, z czego siedem na boiskach Ekstraklasy i jedno w ramach Pucharu Polski. Bilans tych meczów to cztery zwycięstwa i cztery remisy. Dla kibiców najważniejsze było jednak derbowe zwycięstwo nad Górnikiem Zabrze, które stało się pierwszą wygraną Piasta w obecnej kampanii i przełomowym momentem sezonu.

Nie ma wątpliwości, że pod względem kadry Piast Gliwice znajduje się w absolutnej czołówce Ekstraklasy, jednak ze względu na reformę rozgrywek, a także brak podziału tabeli – o grę w europejskich pucharach może być tej drużynie bardzo ciężko.

Przewidywania bukmacherów na rundę wiosenną

Obecnie Piast Gliwice ma bliżej do utrzymania w lidze niż czołówki tabeli, dlatego też bukmacherzy przed rundą wiosenną proponują ciekawe zakłady dotyczące pozostania tej drużyny w Ekstraklasie.

Jeśli chodzi o ekipę Górnika Zabrze, to tutaj pojawiają się pozycje dotyczące walki o mistrzostwo, jednak już z samych kursów można wyciągnąć informację, że będzie o to niezwykle ciężko. Realna jest natomiast walka o europejskie puchary.

Jesienią Piast mocno rozczarował swoich kibiców, a Górnik Zabrze pozytywnie zaskoczył. Jakie masz przewidywania co do postawy obu drużyn na wiosnę?

Serwis Zagranie.com współpracuje tylko z legalnymi bukmacherami, którzy posiadają licencję Ministerstwa Finansów!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Mateusz Nowak – redaktor Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego na UAM. Na Twitterze - @Mati_N95

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami