Śląski Związek Piłki Nożnej świętuje stulecie istnienia

Śląski Związek Piłki Nożnej świętuje stulecie istnienia

Uroczysta gala w Operze Śląskiej w Bytomiu była kulminacyjnym punktem obchodów stulecia istnienia Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Świętowanie trwa cały rok, ale sobotnia uroczystość miała szczególnie uroczysty charakter.

Po 12 galach w podokręgach, gdzie każdy prezes klubu działającego w Śląskim Związku Piłki Nożnej mógł świętować 100-lecie powstania tej organizacji, przyszedł czas na spotkanie jubileuszowe z udziałem gości. W bytomskiej Operze Śląskiej w obecności członków zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej odbyła się trzynasta gala i stanowiła wspaniałą klamrę, podsumowującą obchody. 

Nie mogło się przy takiej okazji zabraknąć medali i odznaczeń. Marszałek Jakub Chełstowski za zasługi dla województwa śląskiego złotymi medalami uhonorował Sztandar Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz prezesa honorowego Śląskiego Związku Piłki Nożnej Rudolfa Bugdoła i obecnego prezesa Henryka Kulę. Ponadto medale "Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej" otrzymali: Dariusz Mrowiec (brązowy), Stefan Ekiert, Stefan Mleczko i Krzysztof Olczyk (srebrne) oraz Józef Grząba, Alojzy Musioł, Zbigniew Myga i Zdzisław Podedworny (złote). Natomiast odznaki honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Jarosław Bryś, Stanisław Gawenda i Radosław Gilewicz (srebrne) oraz Roman Kubieniec i Janusz Szymura (złote).

Prezes  Kula odebrał z rąk prezesa PZPN Zbigniewa Bońka pamiątkową paterę i w imieniu zarządu symboliczną koszulkę z numerem 100 oraz paterę dla Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a od prezesów wojewódzkich związków sportowych pamiątkowy obraz, którego wręczenie poprzedziło wystąpienie nestora w gronia zarządu PZPN Ryszarda Niemca - prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Historia:

Na początku XX wieku na Górnym Śląsku zakładanie związku piłkarskiego rozwijało się wielotorowo. Z jednej strony powstał w roku 1906 w Katowicach niemiecki Kattowitzer Ballspiel-Verband (Katowicki Związek Piłkarski), który w tym samym roku został członkiem Południowo-Wschodniego Niemieckiego Związku Piłki Nożnej (Südostdeutscher Fußball-Verband) i tym samym Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. W sezonie 1906/07 odbyły się pierwsze rozgrywki, a pierwszym mistrzem regionu górnośląskiego został FC Preußen 05 Kattowitz (Katowice).

Odpowiednio, tylko 14 lat później, powstaje w ówcześnie niemieckim Bytomiu Górnośląski Związek Towarzystw Sportowych, z którego 4 sierpnia 1920 roku ukonstytuował się Górnośląski Związek Okręgowy Piłki Nożnej z siedzibą w Bytomiu, a pierwszym prezesem został Stanisław Flieger. 12 grudnia 1920 rozpoczęły się pierwsze oficjalne rozgrywki o mistrzostwo klasy A, czyli o mistrzostwo Górnego Śląska. Pierwszym mistrzem wschodniego (polskiego) Górnego Śląska w roku 1922 został Ruch Hajduki Wielkie, który to też awansował do finałów mistrzostw Polski.

W styczniu 1924 roku Górnośląski Okręgowy Związek Piłki Nożnej (OZPN) przejął na mocy porozumienia wszystkie 143 kluby zrzeszone w niemieckim Wojewódzkim Związku Piłki Nożnej (Wojewodschaft Fussbalverband), m.in. 1. FC Kattowitz i VfR Königshütte, nazwane od tego momentu odpowiednio 1. FC Katowice i AKS Królewska Huta, które do tego czasu występowały w rozgrywkach o mistrzostwo i Puchar Niemiec. 10 marca 1927 roku Górnośląski OZPN zmienił swoją nazwę na Śląski OZPN.

Po wybuchu II wojny światowej i przyłączeniu polskiego Górnego Śląska do Niemiec większość klubów górnośląskich, po zmianie nazw, przystąpiło do rozgrywek niemieckich, początkowo w śląskiej (Gauliga Schlesien), a od roku 1941 w górnośląskiej Gaulidze (Gauliga Oberschlesien), należąc do Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. mistrzostwo Śląska wywalczył w latach 1940 i 1941 dwukrotnie Vorwärts-Rasensport Gleiwitz, a Górnego Śląska, w latach 1942, 1943 i 1944, trzykrotnie Germania Königshütte.

Po zakończeniu działań wojennych, na mocy zarządzenia wojewody śląsko-dąbrowskiego z dnia 17 lutego 1945 roku, związek zostaje reaktywowany. 23 marca 1949 roku Śląski OZPN zostaje rozwiązany, podobnie jak i inne Okręgowe Związki Piłki Nożnej, a na jego miejsce powstaje Wojewódzki Komitet Kultury Fizycznej (WKKF), a przy nim sekcja piłki nożnej. W roku 1953 wznowione zostają rozgrywki ligi śląskiej z udziałem 14 zespołów. W tymże roku zostaje otwarta pierwsza w Polsce szkółka piłkarska w Chorzowie, nazwana MKS Zryw Chorzów, która pod kierownictwem sportowym prof. Józefa Murgota stanie się wylęgarnią narybku piłkarskich talentów. 
2 października 1962 roku odgórną decyzją władz państwowych i sportowych zostają połączeni Śląski z Zagłębiowskim OZPN i powstaje OZPN Katowice.

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami