Komu grozi spadek z IV ligi i "okręgówki"? (analiza)

Komu grozi spadek z IV ligi i "okręgówki"? (analiza)

Do zakończenia rozgrywek Haiz IV ligi i ZINA klasy okręgowej pozostało jeszcze pięć kolejek. Wielu kibiców zadaje sobie pytanie: którym drużynom grozi spadek z tych klas rozgrywkowych? W dobie wprowadzanej w "okręgówce" reformy sprawa jest niezwykle skomplikowana.

Śląski Związek Piłki Nożnej pokusił się o przygotowanie analizy ewentualnych spadków. O tym ile drużyn dotknie po tym sezonie degradacja decyduje sytuacja w tabeli II ligi. Już teraz wiadomo, że w tym szczeblem rozgrywek pożegnają się Rozwój Katowice i Ruch Chorzów, a ROW 1964 Rybnik także jest w strefie spadkowej i w ostatniej kolejce musi nie tylko wygrać ze Zniczem Pruszków, ale jeszcze liczyć na potknięcia Siarki Tarnobrzeg i Olimpii Elbląg.

Jeżeli z II ligi spadną dwie drużyny ze Śląskiego Związku Piłki Nożnej to z III grupy III ligi zdegradowanych zostanie pięć zespołów. A jeżeli rybniczanie też podzielą los katowiczan i chorzowian to sześć drużyn znajdzie się w IV lidze.

W tej grupie na 6 kolejek przed końcem rozgrywek jest Ruch Radzionków, a w okolicach „kreski” znalazł się także po serii porażek Pniówek Pawłowice.

Gdyby sezon zakończył się dzisiaj to:
- z II ligi spadłyby trzy drużyny (Rozwój Katowice, Ruch Chorzów, ROW 1964 Rybnik),
- z III ligi spadłaby jedna drużyna (Ruch Radzionków),
- z IV ligi spadłyby po trzy zespoły z każdej grupy (Górnik Piaski, Zieloni Żarki i MKS Myszków – grupa I oraz Płomień Połomia, Spójnia Landek i Unia Racibórz – grupa II).

W klasach okręgowych z powodu reorganizacji symulacja spadków jest na razie bardzo płynna. Według aktualnego stanu wygląda to następująco:

Grupa bytomsko-zabrzańska:
- przy awansie Dramy Zbrosławice do IV ligi z okręgówki nie spada żadna z drużyn z Podokręgów Bytom i Zabrze, a w sezonie 2019/2020 w grupie bytomsko-zabrzańskiej klasy okręgowej zameldują się po dwie najlepsze drużyny z klasy A Podokręgów Bytom i Zabrze.

Grupa częstochowsko-lubliniecka:
- przy spadku MKS Myszków i Zielonych Żarki z IV ligi oraz przy awansie Znicza Kłobuck do IV ligi, w Football Factory Częstochowskiej Klasy Okręgowej miejsca spadkowe zajmują: Warta Kamieńskie Młyny, Gmina Kłomnice, Lotnik Kościelec, Orzeł Psary-Babienica, Olimpia Huta Stara i Orzeł Kiedrzyn. Do częstochowsko-lublinieckiej klasy okręgowej na sezon 2019/2020 dołączą mistrzowie dwóch grup z Podokręgu Częstochowa i jednej grupy z Podokręgu Lubliniec.

Grupa raciborsko-rybnicka:
- przy spadku Unii Racibórz i Płomienia Połomia z IV ligi oraz awansu APN Odra Wodzisław i Unii Książenice do IV ligi w grupach II i III klasy okręgowej miejsca spadkowe zajmują: Naprzód Czyżowice, Naprzód 32 Syrynia, Rafako Racibórz, KS Kornowac i Przyszłość Rogów z Podokręgu Racibórz oraz ROW 1964 II Rybnik i Naprzód Rydułtowy z Podokręgu Rybnik. Do raciborsko-rybnickiej klasy okręgowej na sezon 2019/2020 awansują mistrzowie klasy A Podokręgów Racibórz i Rybnik.

Grupa katowicko-sosnowiecka:
- przy awansie AKS Mikołów do IV ligi oraz spadku Górnika Piaski z IV ligi miejsca spadkowe w I, II i IV grupach klasy okręgowej spadkowe miejsca zajmują: Górnik 09 Mysłowice i Wyzwolenie Chorzów z Podokręgu Katowice oraz Cyklon Rogoźnik i SKS Łagisza z Podokręgu Sosnowiec. Do katowicko-sosnowieckiej klasy okręgowej na sezon 2019/2020 awansują mistrzowie klasy A Podokręgów Katowice i Sosnowiec.

Grupa bielsko-tyska:
- przy spadku Spójni Landek z IV ligi miejsce spadkowe w I grupie klasy okręgowej zajmuje LKS Łąka, a do bielsko-tyskiej klasy okręgowej na sezon 2019/2020 awansują mistrzowie klasy A Podokręgów Bielsko-Biała i Tychy.

Grupa skoczowsko-żywiecka:
- przy awansie Beskidu Skoczów do IV ligi oraz spadku LKS Kończyce Małe (ostatni zespół tabeli obligatoryjnie opuszcza szeregi okręgówki) w grupie skoczowsko-żywieckiej znajdą się wszystkie pozostałe zespoły grające obecnie w Bielskiej Lidze Okręgowej, a do skoczowsko-żywieckiej klasy okręgowej na sezon 2019/2020 awansują po trzy najlepsze drużyny z klas A Podokręgów Skoczów i Żywiec.

Źródło: slzp.pl

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami