Unia Racibórz na nowo. Miasto powołuje spółkę, która przejmie klub

FOTO: Arkadiusz Kogut FOTO: Arkadiusz Kogut

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzą lepsze czasy dla piłki nożnej w Raciborzu. Na początku czerwca radni tego miasta przyjęli uchwałę w sprawie powołania piłkarskiej spółki, która ma docelowo przejąć Klub Sportowy Unia Racibórz.

Od złotych lat raciborskiego futbolu minęło już przeszło pół wieku. Unia spędziła dwa sezony na najwyższym poziomie w latach 1963-1965 i nigdy już na tak wysoki poziom nie wróciła. W ubiegłym roku drużyna z Raciborza spadła z IV ligi i ugrzęzła w „okręgówce”. Ten stan najwyraźniej nie zadowala nie tylko sympatyków piłki nożnej w Raciborzu. Nie jest też to powód do dumy dla włodarzy miasta. Dlatego ruszył proces, który ma to zmienić. Profesjonalizację piłkarskiego szkolenia dzieci i młodzieży ma zapewnić przekształcenie Unii Racibórz w spółkę miejską i wprowadzenie nowych zasad współpracy z nią pozostałych klubów piłkarskich z Raciborza. W rezultacie osiągnięte mają być kluczowe cele m.in.: wspólny i jednolity dla wszystkich system szkolenia, znacznie lepsze wykorzystanie infrastruktury oraz, co bardzo istotne, przejrzystość i kontrola finansów.

Aktualny stan piłki nożnej Raciborza został podsumowany w raporcie Marka Śledzia, uznanego szkoleniowca i menadżera piłkarskiego, twórcę akademii Lecha Poznań, a obecnie pracującego w Rakowie Częstochowa.

– Raport wyraźnie pokazuje, że obecna sytuacja nie odpowiada potencjałowi i aspiracjom 50-tysięcznego miasta. Proponowane zmiany obejmują system szkolenia, przez organizację struktur klubu po jego finansowanie – wyjaśnia Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace i w rezultacie debata nad nową strukturą szkolenia piłkarzy w tym mieście. Po konsultacjach ze środowiskiem piłkarskim wyłonił się plan utworzenia miejskiej spółki, która przejmie stery nad Unią Racibórz. Obecnie i od wielu lat klub działa pod szyldem niezależnego stowarzyszenia, którego głównym źródłem finansowania jest budżet miasta. Nowy system szkolenia w Unii ma się skupić na dzieciach i młodzieży. Pozwoli na ujednolicenie szkolenia, transparentność i racjonalizację wydatków oraz kontrolę ze strony gminy. System obejmie wszystkie kluby i akademie piłkarskie działające w Raciborzu. Będą one działały w strukturze piramidy z Unią Racibórz na szczycie. Taki plan uzyskał akceptację przedstawicieli środowiska piłkarskiego.

Nowa Unia Racibórz ma działać jako spółka miejska. Na jej czele stanie prezes, którego mianuje rada nadzorcza powołana przez prezydenta. W pierwszych latach swojej działalności klub skupi się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Dzięki temu Unia będzie dysponować bazą uzdolnionych młodych piłkarzy. Ponadto ujednolicony system szkolenia pozwoli na wymianę kadr z pozostałymi klubami piłkarskimi w mieście. Nowy system przełamie deficyt zaufania między klubami, jaki obserwujemy dotychczas. Miasto jako organ nadzorczy Unii Racibórz daje bowiem gwarancję większej transparentności działania. Należy spodziewać się podobnej reakcji ze strony potencjalnych sponsorów. Spodziewane jest również większe zaangażowanie rodziców młodych piłkarzy.

Miejskie kluby sportowe działające na zasadzie spółek nie są niczym nadzwyczajnym. W takich strukturach działają kluby piłkarskie od Ekstraklasy do poziomu miast kilkudziesięciotysięcznych. To najbardziej przejrzyste rozwiązanie. Wszystko jest w nim pod kontrolą z naciskiem na transparentność finansowania. Wsparcie samorządu dla nowej spółki nie może przekroczyć dotychczasowego poziomu. Prezydent Polowy stawia tę deklarację jako jedno z głównych założeń nowej organizacji klubu. Dla jasności, Stowarzyszenie Unia Racibórz w 2019 roku otrzymało w sumie z kasy miasta około 350 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć opłaty od rodziców za piłkarskie szkolenie dzieci.

– Ostatecznie wsparcie z samorządu zawsze musi się zmieścić w ramach limitu uchwalonego przez radnych w budżecie miasta. Opisane zmiany nie wpłyną również na finansowanie pozostałych, mniejszych klubów futbolowych Raciborszczyzny – dodaje prezydent.

Uzyskanie prostego narzędzia kontroli działalności Unii Racibórz jeszcze mocniej przemawia za opisanym kierunkiem zmian. Ponadto nowy system wyraźnie oddzieli finansowanie szkolenia juniorów od występów seniorów. Szkolenie narybku piłkarskiego ma być bowiem podstawowym założeniem działalności spółki Unia Racibórz. Tylko na takiej silnej podstawie będzie można budować stabilną przyszłość seniorskiej Unii Racibórz.

W Unii z dużymi nadziejami podchodzą do podejmowanych przez władze miasta. W specjalnym oświadczeniu zarząd klubu zapewnił, że dla dobra klubu i raciborskiej piłki nożnej dołoży wszelkich starań, aby proces przekształcenia klubu przebiegł sprawnie. Drużyna od kilku tygodni przygotowuje się do nowego sezonu. Pierwsze treningi prowadził jeszcze Jarosław Rachwalski, ale wiadomo było, że klub szuka nowego trenera. Wybór padł na byłego reprezentanta Polski. W nadchodzącym sezonie grającym szkoleniowcem Unii został Dawid Plizga. 34-letni trener spędził jako zawodnik wiele sezonów w Ekstraklasie, gdzie występował w Zagłębiu Lubin, Jagiellonii Białystok, GKS-ie Katowice, Górniku Zabrze i Bruk-Bet Termalice Nieciecza. W rozgrywkach ekstraklasy nowy trener Unii Racibórz wystąpił w 223 spotkaniach, w których strzelił 36 goli i zanotował 38 asyst. Podczas swojej kariery trzykrotnie zagrał w reprezentacji Polski i strzelił jedną bramkę.

Źródło: naszraciborz.pl

Powrót na górę

Piłka nożna

Inne dyscypliny

Strefa konesera

Polecane strony

O nas

Podążaj za nami